Kolka wątrobowa – jak sobie z nią radzić?

Kolka wątrobowa (żółciowa) często jest wynikiem nieodpowiedniej diety. Spożywanie dań smażonych, bogatych w tłuszcze i nadużywanie alkoholu nie sprzyja wątrobie. Problem dotyka aż 15% społeczeństwa, przy czym dużo bardziej narażone są kobiety.

Jak powstrzymać atak kolki wątrobowej?

Podczas ataku kolki żółciowej ulgę może przynosić stosowanie ciepłych okładów lub nagrzewanie poduszką elektryczną, warto także zażyć coś przeciwbólowego i rozkurczowego. W tym miejscu trzeba też wspomnieć o naturalnym, bardzo skutecznym środku przy ataku kolki i innych dolegliwościach wątroby, którym jest ostropest plamisty. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów przynoszących ulgę przy kolce wątrobowej.

W czasie ataku i po nim konieczna jest rezygnacja z ciężkostrawnych pokarmów, surowych warzyw i owoców oraz soków owocowych. Wskazane są natomiast kleiki, herbatki ziołowe i gotowane warzywa. Kilka dni później można zacząć stosować kurację oczyszczającą woreczek żółciowy, polega ona na piciu przez dwa tygodnie przed snem soku wyciśniętego z jednej cytryny z podobną ilością oliwy.

Skąd się bierze atak kolki wątrobowej?

Kolka wątrobowa pojawia się, gdy w pęcherzyku żółciowych tworzą się złogi utrudniające przepływ żółci do dwunastnicy. Przez to pęcherzyk żółciowy zostaje zmuszony do intensywniejszej pracy i zaczyna się kurczyć dużo intensywniej niż normalnie. Właśnie te skurcze są odpowiedzialne za ból odczuwany przy kolce wątrobowej. Ból objawiający się przy kolce jest bardzo intensywny i może trwać nawet kilka godzin, odczuwany jest zazwyczaj po prawej stronie brzucha. Gdy się nasila może promieniować w okolice łopatek, a nawet ramion. Zdarza się, że silne bóle mogą powodować wymioty żółcią.

Zapobieganie atakom

Atakom kolki wątrobowej można zapobiegać przez ograniczanie soli, tłuszczy zwierzęcych, smażonych dań i alkoholu. Warto starać się wybierać mięso chude, takie jak indyk czy cielęcina. Można także stosować dostępne na rynku preparaty wspomagające pracę wątroby takie jak ostropest plamisty i pić herbatki ziołowe usprawniające proces trawienia.

Po wystąpieniu objawów kolki wątrobowej warto zgłosić się do lekarza w celu rozpoznania przyczyny. Należy wtedy zrobić USG wątroby i dróg żółciowych oraz badanie krwi.


Kategoria: Dolegliwości | Dodaj komentarz

Prześlij Komentarz