Bilirubina to żółto-brązowa substancja znajdująca się w żółci. Powstaje podczas rozkładania przez wątrobę starych krwinek czerwonych. Bilirubina jest usuwana z organizmu w kale, to ona powoduje zabarwienie stolca na typowy brązowy kolor.

Bilirubina w osoczu krwi występuje w dwóch postaciach bilirubina bezpośrednia (sprzężona) i bilirubina pośrednia (wolna), obie razem określa się jako bilirubina całkowita.

Normy poziomu bilirubiny

Rodzaj Norma
Bilirubina całkowita 0,2 – 1,1 mg/dl (3,42 – 20,6 µmol/l)
Bilirubina bezpośrednia (sprzężona) 0,1 – 0,3 mg/dl (1,7 – 5,1 µmol/l)
Bilirubina pośrednia (wolna)
0,2 – 0,7 mg/dl (3,4 – 12 µmol/l)


Powyższe normy dotyczą osób dorosłych (z wyłączeniem kobiet w ciąży), u kobiet w ciąży i noworodków normy bilirubiny są wyższe.

Podwyższony poziom bilirubiny

Typowy objaw wysokiego poziomu bilirubiny w organizmie to zabarwienie się skóry i białek oczu na żółto. Gdy poziom bilirubiny wzrasta (mówi się o hiperbilirubinemii), może to być symptom choroby lub dysfunkcji wątroby, problematów z krwią (anemia hemolityczna), albo zablokowania się dróg żółciowych. Wysoka bilirubina związana jest z następującymi chorobami wątroby: choroba Gilberta, marskość żółciowa wątroby, alkoholowa choroba wątroby, wirusowe zapalenie wątroby.