Bąblowica

Bąblowica jest groźną chorobą pasożytniczą, dotykającą zarówno ludzi, jak i zwierzęta, głównie psy, koty, owce, konie i gryzonie. Zarażenie tym pasożytem jest bardzo niebezpieczne, ponieważ choroba przez wiele lat rozwija się w ukryciu. Po tym czasie w organizmie człowieka znajduje się już jeden lub kilka dużych bąbli określanych, jako cysty lub torbiele. Mogą się one rozrastać do znacznych rozmiarów i osiągać nawet 20 centymetrów średnicy i ciężar jednego kilograma.
Czytaj całość


Kategoria: Choroby / 4 komentarze

Torbiel na wątrobie

Torbiel na wątrobie jest patologiczną, ogniskową zmianą tego narządu. Torbiel może być wrodzona lub nabyta w przebiegu różnych chorób. Może występować pojedynczo lub być patologią mnogą, przeważnie wypełniona jest płynem. Wielkość tych tworów mieści się zazwyczaj w granicach od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów. Jednak zwykle ich rozmiary nie przekraczają 10 centymetrów.

Czytaj całość


Kategoria: Choroby / 4 komentarze

Hemochromatoza

Hemochromatoza określana również, jako przeciążenie żelazem, a także cukrzyca brązowa lub brunatna, jest poważną chorobą, w której dochodzi do nadmiernego wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego. Można wyróżnić trzy typy hemochromatozy:
Czytaj całość


Kategoria: Choroby / 3 komentarze

Zespół Gilberta

Zespół Gilberta to dosyć częsta, łagodna przypadłość wątroby, w której narząd nie jest w stanie właściwie przetworzyć substancji zwanej bilirubiną. Choroba Gilberta jest wadą genetyczną, z którą człowiek się rodzi. Jednak mutacja ta nie ma wielkiego wpływu na funkcjonowanie twojej wątroby i zazwyczaj jest nieszkodliwa.

Czytaj całość


Kategoria: Choroby / 2 komentarze