Torbiel na wątrobie
Torbiel na wątrobie jest patologiczną, ogniskową zmianą tego narządu. Torbiel może być wrodzona lub nabyta w przebiegu różnych chorób. Może występować pojedynczo lub być patologią mnogą, przeważnie wypełniona jest płynem. Wielkość tych tworów mieści się zazwyczaj w granicach od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów. Jednak zwykle ich rozmiary nie przekraczają 10 centymetrów.
Istnieje wiele rodzajów torbieli wątroby, wśród nich można wymienić:
- genetyczne i wrodzone torbiele wątroby – tworzą się wskutek nieprawidłowego rozwoju przewodzików żółciowych w trakcie życia płodowego, zazwyczaj torbiele te są bardzo cienkie oraz wypełnione płynem,
- torbiele pourazowe – rozwijają się pod wpływem tępego urazu, są to torbiele rzekome, wypełnione płynem, który czasem zawiera również krew, żółć oraz tkankę martwą,
- nowotworowe torbiele wątroby – mogą występować razem z gruczolakiem czy gruczolakorakiem lub też mieć podłoże wtórne, częściej pojawiają się u kobiet niż mężczyzn,
- pasożytnicze torbiele wątroby – najczęściej pojawiają się przy obecności w organizmie człowieka tasiemca, głównie bąblowcowego,
- żółciowe torbiele wątroby – najczęstszym typem tego rodzaju torbieli jest choroba Carolego, schorzenie to sprawia, że drogi żółciowe ulegają znacznemu poszerzeniu, co ułatwia tworzeniu się nawracających zapaleń oraz złogów w torbielach.
Przyczyny torbieli
Przyczyn powstawania torbieli wątroby jest wiele. Wśród najczęstszych wymienić można:
- uwarunkowania genetyczne,
- nowotworowe przerzuty,
- zakażenia pasożytami, które powodują torbiele, między innymi tasiemcem bąblowcowym,
- urazy narządów powodujące torbiele.
Objawy torbieli
Torbiel wątroby sama w sobie jest objawem chorobowym. Inne objawy pojawiające się przy torbielach wątroby są niespecyficzne, prawie niezauważalne lub wcale nie występują. Jednak, jeżeli już się pojawią, to do najczęstszych objawów towarzyszących torbielom wątroby należą:
- ucisk narządu,
- ból,
- dyskomfort w nadbrzuszu,
- uczucie pełności w nadbrzuszu,
- wymioty będące następstwem ucisku na przewód pokarmowy,
- wzdęcia.
Leczenie torbieli
Torbiele wątroby zazwyczaj diagnozowane są przypadkowo przy wykonywaniu USG lub tomografii komputerowej jamy brzusznej. Torbiele na wątrobie są stosunkowo częstą przypadłością, jednak zazwyczaj nie powodują większych problemów.
Jeżeli torbiele uwarunkowane są genetycznie, to często nie poddaje się ich leczeniu. W takich przypadkach jedynie kontroluje się ich rozrost przez okresowe wykonywanie badań wątroby, np. USG. Jeżeli torbiele osiągają znaczne rozmiary wówczas możliwe jest ich operacyjne usuwanie. Torbiel na wątrobie rzadko osłabia jej funkcjonowanie, jednak w skrajnych przypadkach konieczna może być transplantacja wątroby.
W przypadku torbieli wątroby ważną rolę odgrywa także dieta, która powinna być wówczas lekkostrawna i uboga w tłuszcze.
kate dnia paź 8, 2014 | Odpowiedz
Nie „ten torbiel” tylko „ta torbiel”!!!! Torbiel jest rodzaju żeńskiego, jest „niegrzeczną dziewczynką a nie chłopczykiem”. Oj, dziennikarska wpadka!
zaneta dnia gru 22, 2014 | Odpowiedz
Szukam specjalisty, ktory prowadzi diagnostyke choroby caroliego. Prosze o pomoc
venus454 dnia kw. 14, 2015 | Odpowiedz
Tez dowiedziałam się ze mam torbiel na wątrobie-czy mam się bac ? jestem po mastektomii-rak piersi i boje się przerzutów !
srazaksam dnia lis 22, 2016 | Odpowiedz
Jestem po zabigu laparoskopowym usuniecia pechezyka zolciowego,mialam maly kamyk okolo 1cm.Podczas zabiegu stwirdzono zespol carolego.
Od 27.07.2016 jestem po i minelo juz prawie cztery miesiace i jem jak kanarek ,a moze jeszcze mniej i mam objawy jw – masakra jakas