Badanie wątroby
Na badanie wątroby powinieneś zgłosić się do lekarza natychmiast, gdy pojawi się u Ciebie któryś z tych niepokojących objawów: ból w jamie brzusznej w prawym podżebrzu, ciemne zabarwienie moczu, żółtawe zabarwienie oczu. Ponadto warto wątrobę badać profilaktycznie, przy częstym piciu alkoholu, lub regularnym braniu leków. Jak bada się wątrobę?
Badanie fizykalne
Lekarz dokonując wywiadu i fizycznych oględzin pacjenta często już w pierwszym kontakcie z nim jest w stanie stwierdzić zauważalnie powiększoną wątrobę. Powiększenie wątroby to najbardziej znaczący objaw chorobowy, sygnalizuje, że w organie mogą zachodzić niekorzystne zmiany. Badanie fizykalne polega na obmacaniu wątroby, czyli tzw. palpacji. Pomaga ono ocenić konsystencję, powierzchnię i twardość narządu.
Badanie krwi
Wyniki kilku badań krwi mogą dać lekarzowi odpowiedź o stanie wątroby pacjenta. Zwraca się w nich głownie uwagę na zwiększone stężenie enzymów wątrobowych (np. aminoferaz), które pochodzą z uszkodzonych komórek wątrobowych, a także oznacza normy w tzw próbie wątrobowej. Szczególnie istotnym wskaźnikiem jest poziom bilirubiny w osoczu krwi. U zdrowego człowieka poziom jej stężenia wynosi do 1,1 mg/dl, w wypadku nieprawidłowego funkcjonowania wątroby lub dróg żółciowych poziom bilirubiny wzrasta, zaczyna się ona odkładać w tkankach i skórze prowadząc do żółtaczki.
Ultrasonografia USG
USG wątroby jest bezpieczną i najczęściej wykonywaną metodą badań wątroby wykorzystywaną zarówno w diagnostyce jak i kontrolowaniu postępów leczenia. Dzięki metodzie ultradźwięków można dojrzeć na ekranie monitora stan wątroby; wielkość narządu, ewentualne zmiany na jej powierzchni np. guzki, torbiele, zmiany pourazowe, a także kamienie żółciowe zbierające się w pęcherzyku żółciowym. USG wątroby wykonywane jest również do przeprowadzenia biopsji celowanej, gdzie pobiera się wyznaczony fragment tkanki, aby wykonać badania mikroskopowe.
Tomografia komputerowa
Ta metoda badania pozwala stworzyć dwuwymiarowy lub trójwymiarowy przekrój wątroby. Tomografia okazuje się być szczególnie przydatna w przypadku osób otyłych gdzie USG okazuje się niewystarczające. Tomografię stosuje się przy podejrzeniu raka wątroby, marskości, stłuszczenia, a także przy monitorowaniu powikłań po przeszczepie wątroby.
Scyntygrafia
To badanie, które polega na wprowadzeniu niewielkiej ilości znacznika radioaktywnego do organizmu pacjenta. Znacznikiem jest substancja, wychwytywana przez hepatocyty (komórki wątroby). Zmiany zachodzące w znacznikach wychwytuje scyntygraf lub gammakamera, dzięki czemu można je obserwować na ekranie monitora. Na podstawie zachowania wprowadzonych substancji można określić wielkość wątroby, jej budowę, ubytki w tkance, zmiany zapalne.
Arteriografia
Arteriografia polega na wprowadzeniu do organizmu pacjenta środka kontrastowego, a następnie zrobienie serii zdjęć rentgenowskich, pozwala to ocenić układ naczyń tętniczych wątroby i zmian w nich występujących. Ta metoda badania jest obecnie wypierana przez USG i tomografię komputerową.
Biopsja wątroby
Badanie polega na pobraniu próbki wątroby, w której podejrzewa się zmiany chorobowe, bądź uszkodzenia. Następnie próbka jest badana pod mikroskopem. Więcej o biopsji przeczytasz w tym artykule.
Laparoskopia
Badanie wątroby przeprowadzane za pomocą laparoskopu – rurki z niewielką kamerą na końcu oraz źródłem światła. Laparoskop wprowadzany jest do ciała poprzez małe nacięcie w powłokach skórnych. Urządzenie to pozwala bliżej przyjrzeć się wątrobie.
Lucyna dnia maj 12, 2015 | Odpowiedz
Zdecydowanie polecam badać się regularnie. Za dużo jest chorób z podobnymi objawami.