Stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby jest chorobą polegającą na odkładaniu się tłuszczu w komórkach tego narządu. Zazwyczaj schorzenie wiązane jest z nadużywaniem alkoholu, jednak według aktualnych danych wiadomo, że istnieje wiele przyczyn stłuszczenia wątroby i dlatego dzieli się je na dwie grupy: alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

Choroba nie jest groźna i zupełnie wyleczalna, jednak w przypadku zaniedbania i nie podjęcia odpowiedniego leczenia choroby może dojść do groźnych powikłań, na przykład do rozwinięcia się zapalenia wątroby, a nawet marskości.

Przyczyny stłuszczenia wątroby

W przypadku alkoholowego stłuszczenia wątroby przyczyna choroby jest oczywista. Do pojawienia się dolegliwości niekonieczne jest spożywanie znacznych ilości alkoholu, na przykład nawet nieczęste wypijanie w ciągu dwóch dni 3 litrów wina może być już powodem do niepokoju.

U osób niespożywających alkoholu choroba ta nazywana jest niealkoholowym stłuszczeniem wątroby. Wśród przyczyn jej powstawania można wymienić:

  • nadwagę, otyłość i niewłaściwą dietę (np. spożywanie żywności bardzo bogatej w tłuszcze),
  • zaburzenia gospodarki tłuszczowej,
  • skłonności genetyczne,
  • stosowanie niektórych leków,
  • cukrzyca typu II,
  • współistniejące wirusowe zapalenia wątroby.

Objawy choroby

W początkowym okresie stłuszczenie wątroby zazwyczaj przebiega bezobjawowo, jednak mogą pojawić się niespecyficzne dolegliwości, rzadko wiązane z chorobą, takie jak:

  • zmęczenie,
  • osłabienie,
  • ogólne złe samopoczucie
  • zaburzenia snu.

Po pewnym czasie chory zaczyna także odczuwać uporczywy ból po prawej stronie nadbrzusza nasilający się przy pochylaniu. Ból związany jest z powiększeniem wątroby i uciskaniem przez nią innych narządów znajdujących się w pobliżu.

Leczenie stłuszczenia wątroby

Stłuszczenie wątroby jest chorobą całkowicie wyleczalną, jednak istnieje pewien warunek –  zmiana trybu życia. W przypadku stłuszczenia alkoholowego leczenie jest bardzo proste, należy całkowicie odstawić alkohol.

Leczenie niealkoholowego stłuszczenia wątroby jest trochę trudniejsze. Polega głównie na intensywnym odchudzaniu i wprowadzeniu odpowiedniej aktywności fizycznej. Ważne jest także odpowiednie leczenie chorób podstawowych, np. cukrzycy oraz stosowanie diet. Idealna w przypadku chorób tego narządu jest dieta wątrobowa, korzyści mogą przynieść także wszelkie diety odchudzające.

Pomocne przy cofnięciu się choroby może być stosowanie rożnych naturalnych preparatów w postaci ziół i suplementów, bardzo dobrym i skutecznym produktem jest ostropest plamisty.

Profilaktyka

Zapobieganie stłuszczeniu wątroby polega głównie na stosowaniu odpowiedniej, niezbyt bogatej w tłuszcze diety, dostosowanej do wieku i zdrowia aktywności fizycznej, utrzymywaniu prawidłowej wagi ciała, spożywaniu alkoholu w rozsądnych ilościach lub całkowitej abstynencji oraz prawidłowym leczeniu chorób podstawowych takich jak cukrzyca typu II.


Kategoria: Choroby | 3 komentarze


3 komentarze na temat “Stłuszczenie wątroby”

  1. Ewa_R dnia lut 10, 2015 | Odpowiedz

    to było niesamowite leczyłam się pod kątem depresji, a okazało się że miałam otłuszczoną wątrobę. Zaczęło się od częstego zmęczenia, depresyjne stany, ucisk pod żebrami… Wreszcie natrafiłam na prof. Janusza Cianciarę (teraz przyjmuje w Noble Medicine), który jednocznacznie stwierdził że to otłuszczona wątroba! w Dodatku trzeba było jedynie zmienić dietę, aby objawy minęły.

  2. olenka 03 dnia cze 12, 2015 | Odpowiedz

    Proszę o ustalenie diety do stluszczenia wątroby

  3. agata dnia lut 16, 2017 | Odpowiedz

    u mnie wykryto niestety wątrobe stłuszczona i dietetyk z http://www.twojcel.eu polecił mi dietę oczywiście na wzmocnienie wątroby plus na odkwaszenie. podobno jak organizm zakwaszony to nic nie dziala jak powinno. poki jestem od miesiaca na tehj diecie czuje sie dobrze i mam zamiar to kontynować 🙂

Prześlij Komentarz