Przeszczep wątroby – transplantacja
Obecnie wątroba jest jednym z najczęściej przeszczepianych narządów. Zabieg ten wykonuje się, gdy jest ona poważnie uszkodzona, co sprawia, że nie może spełniać swoich funkcji, a ponad to nie reaguje na leczenie farmakologicznie. Transplantacja daje choremu bardzo duże szanse przeżycia wielu lat. Dawcą do takiego przeszczepu może być zarówno osoba z rodziny jak i niespokrewniona.
Wskazania do przeszczepu
W wielu przypadkach transplantacja może okazać się jedyny wyjściem dla osoby chorej. Najwięcej przeszczepów wykonywanych jest przez marskość wątroby, do innych przyczyn można zaliczyć również:
- przewlekłe zapalenie wątroby,
- choroby metaboliczne wątroby (np. choroba Wilsona),
- nowotwory złośliwe,
- nieodwracalne zatrucia i torbiele tego narządu,
- ostrą niewydolność wątroby.
Przeciwwskazania do przeszczepu wątroby
Kwalifikacja pacjenta do zabiegu jest długotrwałym procesem, głównie dlatego, że istnieje wiele przeciwwskazań do wykonania przeszczepu. Organizm chorego musi być w stanie wytrzymać wielogodzinną operację, a ponad to zaakceptować nowy organ. Głównymi przeciwwskazaniami do przeszczepu są:
- uzależnienia od narkotyków i alkoholu,
- choroby psychiczne,
- zbyt zaawansowany wiek,
- ciężkie zakażenia,
- nosicielstwo wirusa HIV,
- groźne dla powodzenia operacji infekcje,
- choroby krążenia i dróg oddechowych,
- kłopoty z nerkami,
- ciężkie, trwałe uszkodzenie mózgu,
- nowotwór wykraczający poza obszar wątroby,
- przewlekłe zapalenie wątroby typu B.
Kwalifikacja pacjenta do przeszczepu
Istnieje wiele warunków, które musi spełnić pacjent przed przeszczepem wątroby. Między innymi konieczne jest przejście wielu badań na podstawie, których zostanie oceniony stan jego zdrowia, a także stan zaawansowania niewydolności wątroby. Pierwszeństwo oczywiście mają pacjenci dobrze rokujący, których szanse na przeżycie wielu lat z nowym organem są największe.
Kwalifikacja dawcy
Nie tylko biorca musi spełnić szereg warunków, aby móc otrzymać nową wątrobę. Osoba przed kwalifikacją na dawcę musi przejść wiele testów, miedzy innymi dotyczących wykluczenia chorób wątroby oraz HIV. Podobnie jak biorca, dawca nie może być w zbyt zaawansowanym wieku (do 50 roku życia), nie może być alkoholikiem i cukrzykiem oraz musi posiadać odpowiednią grupę krwi i masę ciała.
Przeszczep rodzinny wątroby
Gdy biorcą organu jest dziecko często wykonuje się tak zwany przeszczep rodzinny. Polega on na wycięciu tylko części wątroby od zdrowego dawcy, którym w tym przypadku bardzo często jest rodzic. Po wycięciu niewielkiego fragmentu narządu, pozostała cześć miąższu wątroby jest w stanie bardzo szybko się zregenerować i powrócić do normalnego funkcjonowania. Przeszczep rodzinny charakteryzuje się wieloma zaletami, między innymi przez występującą między rodzicem a dzieckiem dużą zgodność immunologiczną, narząd jest bardzo rzadko odrzucany. Ponad to istnieje możliwość wcześniejszego zaplanowania operacji oraz odpowiedniego przygotowania zarówno dawcy jak i biorcy do transplantacji. Niestety nie każdy członek rodziny może oddać swoja wątrobę, tylko 50% kandydatów z rodziny przechodzi pozytywnie badania. Pozostali z różnych przyczyn muszą zostać odrzuceni.
Po przeszczepie
Po transplantacji chory musi nauczyć się żyć z nowym narządem. Niestety wymaga to dużej dyscypliny i poświęceń. Aby zmniejszyć ryzyko odrzucenia wątroby konieczne są systematyczne wizyty u lekarza w celu określenia czynności nowej wątroby oraz innych narządów, a także przyjmowanie określonych dawek leków immunosupresyjnych. Po operacji bardzo ważne jest także odpowiednie dbanie o rany pooperacyjne, pojawienie się jakichkolwiek niepokojących zmian należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi. Konieczne są również systematyczne wizyty u stomatologa, ponieważ próchnica zębów może doprowadzić do bardzo groźnych zakażeń, a także stosowanie odpowiedniej higieny osobistej. Każdy pacjent powinien posiadać dobry ciśnieniomierz i wykonywać codzienne pomiary zarówno ciśnienia, jak i tętna zapisując wyniki w odpowiednim zeszycie. Należy również unikać nadmiernej ekspozycji na słonce, ponieważ chorzy po przeszczepie szybciej zapadają na raka skóry ze względu na osłabienie układu odpornościowego. Niebezpieczne po przeszczepie może być trzymanie zwierząt domowych, szczególnie ptaków i kotów, ponieważ mogą roznosić rozmaite zakażenia. Ponad to, w przypadku pojawienia się złego samopoczucia, dreszczy czy bólu należy natychmiast zmierzyć temperaturę. Pojawienie się gorączki jest pierwszym objawem odrzucania organu lub infekcji.
Mimo zachowania wszelkich środków ostrożności przeszczep wątroby podobnie jak innych organów nie zawsze kończy się sukcesem. Jednak nawet w przypadku odrzucenia narządu możliwa jest ponowna transplantacja.
Peter dnia mar 21, 2013 | Odpowiedz
Elo elo ziomki, pilnie potrzebuje wątrobe, najlepiej mało pitą ponieważ moja już jest tak przepita że nie moge już pić a to całe moje życie, chyba mnie rozumiecie… życie alkoholika, jak coś dzwoncie […].
Pozdrawiam Piotr K.
Monika dnia paź 14, 2013 | Odpowiedz
Piotrza, skoro swoją przepiłeś to miej tylko pretensje do siebie i nie proś innych, aby oddali Ci swoją, bo to nie fair w stosunku do tych, którzy potrzebują innej wątroby z przyczyn od siebie niezależnych!!!
zuzu dnia paź 15, 2013 | Odpowiedz
zarty se gowniarzu robisz??
sarzyk dnia lis 7, 2013 | Odpowiedz
Witam. Mam nadzieję że Państwo mi odpowiedzą. Niedawno zmarl moj tesc mial raka krtani z przerzutami na watrobe. Moja tesciowa rozniez choruje i tez ma raka watroby. Jest po chemioterapii i radioterapii. Jej stan zdrowia sie nie poprawia. Mój mąż zdecydowal sie oddac czesc watroby swojej matce. Mam ku temu obawy poniewaz jego obydwoje rodzice zachorowali na raka a on jest w grupie podwyzszonego ryzyka. Ma 39 lat, nalogowo pali papierosy. Czy jezeli dojdzie do przeszczepu jakie moga byc u niego konsekwencje, na co mam sie przygotowac
goska dnia maj 27, 2015 | Odpowiedz
ja swoja czesc wątroby oddalabym mojemu partnerowi mamy te sama grupe krwi i to ze miał problem z alkohololem nie przekresla go tylko czy to możliwe zebym sobie wybrala biorce
Kuba dnia lip 1, 2015 | Odpowiedz
Witam , mam pytanie związane gdzie się odbywają takie badania i jak zostać dawcą . Jestem młody mam dopiero 20 lat , ale bardzo bliska mi osoba potrzebuję pomocy , Jeśli możecie to prosiłbym o odpowiedź
Paulina dnia lip 28, 2015 | Odpowiedz
Witam, bliska mi osoba potrzebuje pomocy ma raka wątroby i jak najszybciej potrzebuje przeszczepu… Ma grupę krwi A Rh+.. Proszę pomóżcie..