Marskość wątroby

Marskość wątroby nazywana inaczej zwłóknieniem wątroby jest skutkiem wielu przewlekłych chorób związanych z tym narządem. Jest to stan, w którym prawidłowa tkanka występująca w wątrobie zaczyna być zastępowana przez tkankę łączną. Prowadzi to do stopniowego pogarszania się czynności narządu, aż w końcu do jego niewydolności. Przebudowywanie miąższu wątroby doprowadza do zmian w przepływie krwi w obrębie narządów jamy brzusznej. Zaczyna się rozwijać wtedy tak zwane nadciśnienie wrotne prowadzące do rozszerzania się naczyń żylnych w przełyku i żołądku i w efekcie do powstania żylaków.

Przyczyny marskości wątroby

Najczęstszą przyczyną marskości wątroby w Polsce jest alkoholizm (co ósmy człowiek nadużywający alkoholu cierpi na marskość wątroby). Zwłóknienie wątroby często wywoływane jest także przez wirusowe zapalenia wątroby typu B i C,. Do rzadszych przyczyn należą: pierwotna żółciowa marskość wątroby, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, hemochromatoza i choroba Wilsona. Czasem zdarza się też toksyczna marskość wątroby powodowana przez substancje chemiczne lub leki.

Jakie są objawy marskości wątroby?

Przez bardzo długi czas choroba może rozwijać się bezobjawowo, a pierwsze pojawiające się sygnały są niespecyficzne. Do początkowych objawów marskości wątroby należą:

  • mdłości,
  • brak apetytu,
  • ogólne osłabienie,
  • uczucie rozpierania brzucha po posiłku
  • chudnięcie.

W przypadku kobiet do objawów można zaliczyć także zaburzenia menstruacji, a u mężczyzn problemy z potencją i obniżenie libido. Wraz z postępowaniem marskości wątroby objawy zaczynają się stawać coraz bardziej specyficzne. W bardziej zaawansowanym stadium pojawia się żółtaczka i powiększenie obwodu brzucha, przez gromadzenie się płynów w jamie otrzewnej oraz obrzęki kostek. Na skórze coraz łatwiej powstają siniaki, pojawiają się krwawienia z dziąseł i nosa. W bardzo zaawansowanej marskości mogą pojawiać się zaburzenia świadomości, wahania nastroju, senność, a w końcowej fazie śpiączka.

Jak nie doprowadzić do choroby?

Istnieją skuteczne sposoby zapobiegania marskości wątroby. Należy do nich między innymi szczepienie przeciwko WZW B, w Polsce obecnie przeprowadza się szczepienia wszystkich noworodków i dzieci w wieku 14 lat. Niestety nie można się zaszczepić przeciwko WZW C, dlatego warto uważać na przypadkowe kontakty seksualne, tatuaże czy akupunkturę. Natomiast osoby chore z rozpoznanym wirusowym zapaleniem wątroby lub inną przewlekłą chorobą tego narządu powinny znajdować się pod stałą opieką medyczną.

Gdy istnieje podejrzenie o marskość wątroby ocenia się czynność narządu za pomocą badań krwi i moczu. Zazwyczaj wykonywanym zabiegiem jest także USG jamy brzusznej, a w przypadku wodobrzusza pobiera się płyn z jamy otrzewnej. Czasami wykonuje się także biopsje wątroby.

Leczenie marskości

W zależności od przyczyny choroby stosuje się różne metody leczenia farmakologicznego, natomiast pozostałe zalecenia są zbliżone u wszystkich chorych. Korzystne jest wtedy stosowanie diety wątrobowej i unikanie nadmiernego wysiłku.

Przy marskości wywołanej wirusowym zapaleniem wątroby podaje się leki przeciwwirusowe, takie jak: interferon, rybawirynę, lamiwudynę. U osób chorych na hemochromatozę stosuje się deferoksaminę hamującą wchłanianie żelaza, przy chorobie Wilsona podaje się penicylaminę, a przy chorobach autoimmunologicznych sterydy.

Leczenie objawowe obejmuje natomiast podawanie: leków moczopędnych zapobiegających nadmiernemu gromadzeniu się płynów w organizmie, leki przeczyszczające, propranolol, preparaty żelaza i antybiotyki zmniejszające liczbę bakterii jelitowych produkujących amoniak, którego wątroba nie jest już w stanie przetworzyć.


Kategoria: Choroby | 2 komentarze


2 komentarze na temat “Marskość wątroby”

  1. marcin dnia mar 17, 2014 | Odpowiedz

    Zachęcam do zapoznania się z nową, bezinwazyjną metodą oceny włóknienia wątroby – Elastografią SWE. Badanie to bezboleśnie i dokładnie pozwala ocenić stan wątroby.

  2. asia dnia cze 27, 2020 | Odpowiedz

    Bardzo fajny artykul dziekuje za niego najmocniej Pozdrawiam serdecznie aska zalewska .

Prześlij Komentarz