Wątroba a alkohol – Jaki jest wpływ alkoholu na wątrobę?

Każda, nawet niewielka dawka alkoholu powoduje obciążenie Twojej wątroby, ponieważ alkohol metabolizowany jest w jej komórkach. Jeśli napoje alkoholowe spożywasz z umiarem, a  Twoja wątroba  jest w pełni zdrowa, to nie wpływa to na jej funkcjonowanie. Niestety, jeśli organ jest zniszczony w wyniku nadmiernego picia napojów procentowych, czy też chorób wątroby, to każda kolejna dawka alkoholu tylko nadmiernie przeciąży wątrobę i doprowadzi do jej dalszych uszkodzeń.

Ile alkoholu można wypić?

Pewnie zastanawiasz się ile tak naprawdę możesz spożyć alkoholu, aby nie wpłyną on negatywnie na stan Twojej wątroby. Otóż dla mężczyzn dawka graniczna wynosi około 1 grama czystego alkoholu na kilogram masy ciała, dla kobiet dawka jest nieco niższa. Ogólnie przyjmuje się, że wypijanie około 80g alkoholu etylowego dziennie (co odpowiada 1 litrowi wina, 2 litrom piwa lub 5-6 drinkom) w długim okresie czasu znacznie zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się choroby wątroby. Oczywiście zdarza się, że także przy okazjonalnym wypijaniu znacznych ilości alkoholu może rozwinąć się choroba, jednak są to niezbyt częste przypadki.

Choroby wątroby związane z nadużywaniem alkoholu

Istnieją trzy rożne schorzenia wątroby wynikające z nadmiernego lub długotrwałego spożywania alkoholu są to: alkoholowe stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby oraz marskość wątroby.

Alkoholowe stłuszczenie wątroby
Schorzenie to polega na odkładaniu się tłuszczu w komórkach wątroby. Choroba zazwyczaj nie objawia się żadnymi szczególnymi symptomami, może pojawić się ogólne osłabienie i utrata wagi. Prawie wszyscy alkoholicy maja stłuszczenie wątroby. W przypadku zaprzestania spożywania napojów procentowych narząd się regeneruje i wraca do swojego wcześniejszego stanu. Jednak, jeśli chory nie zaprzestanie spożywania alkoholu zaczyna rozwijać się przewlekły stan zapalny.

Alkoholowe zapalenie wątroby
Jest to już dosyć poważna dolegliwość objawiająca się głównie znaczną bolesnością powiększonej wątroby. Ponadto pojawić się może apatia, zmęczenie oraz nudności, biegunki i wymioty. Czasem dochodzi także do wodobrzusza i żółtaczki, a nawet do uszkodzenia mózgu.

Alkoholowe zapalenie wątroby może mieć przebieg łagodny i ciężki. Jeżeli stan zapalenia jest łagodny, to w przypadku abstynencji wątroba może się jeszcze zregenerować. Ciężki stan zapalenia może prowadzić do nagłych poważnych komplikacji takich jak: marskość wątroby, piorunująca niewydolność wątroby, a nawet śmierć.

Marskość wątroby
Marskość wątroby można określić jako zabliźnianie się wątroby – twarda tkanka łączna zastępuje miękka tkankę, następuje zwłóknienie narządu. To najpoważniejsza choroba wątroby związana z nadużywaniem alkoholu. Symptomy marskości są podobne do tych, które występują przy zapaleniu wątroby. Ocenia się, że 10-20% alkoholików ma marskość. Zmian które zaszły w wyniku choroby nie można cofnąć, powodują one ograniczenie funkcji wątroby. Zaprzestanie picia alkoholu może pomóc zatrzymać dalsze niszczenie organu.

Należy wspomnieć, że powyższe rodzaje uszkodzeń nie muszą przechodzić płynnie etapami jedno w drugie, gdyż stłuszczenie wątroby może prowadzić od razu do marskości, a zapalenie wątroby może od razu kończyć się śmiercią.


Kategoria: Dieta | 2 komentarze


2 komentarze na temat “Wątroba a alkohol – Jaki jest wpływ alkoholu na wątrobę?”

  1. magiczny dnia gru 26, 2012 | Odpowiedz

    super artykul mam wlasnie kolege w szpitalu stan ciezki zoltaczka biegunka wodobrzusze opuchniete nogi i strupy na glowie lekarz twierdzi ze stan jest bardzo zly mimo ze wyglada lepiej niz go przyjeli sam pacjent twierdzi ze nie moze chodzic bo ma cewnik a prawda jest taka ze nie ma na to wogole sily

  2. XXX dnia gru 4, 2014 | Odpowiedz

    kurde watroba przefiltruj beczke rumu

Prześlij Komentarz